کرباسیان: سهم بخش معدن در اقتصاد ایران زیر ۵ درصد است

مهدی كرباسیان در دیدار با اعضای هیات مدیره سندیكای صنعت آلومینیوم با اشاره به چالش های پیش روی این حوزه گفت: در شرایطی كه بخش معدن به طور متوسط سهمی 11درصدی در اقتصاد كشورهای دیگر دارد این میزان در كشور معدنی ایران زیر 5درصد است.
وی افزود: در كوتاه مدت نیازی نیست با ایجاد صنایع جدید اشتغال را توسعه داد بلكه با همین ظرفیت های فعلی نیز اهداف اشتغال در صنعت فراهم می شود. وی این نكته را در پاسخ به وضعیت فعلی صنایع پایین دستی آلومینیوم و تولید این بخش كه فعالیت در مرز 20 درصد است، اعلام كرد.

رییس هیات عامل ایمیدرو در عین حال همكاری با تشكل های مردم نهاد را از سیاست های دولت یازدهم دانست و در ادامه خواستار ارتقای جایگاه صنعت آلومینیوم در اقتصاد ملی شد.
به گفته كرباسیان از اعضای سندكای صنایع آلومینیوم خواست پیشنهاد های خود را برای رفع چالش های این صنعت ارایه دهند. وی استفاده از منابع ارزی صندوق توسعه ملی را یكی از راهكارهای رفع مشكل نقدینگی صنعتگران این حوزه اعلام كرد.
در این نشست علی ثانی رییس سندیكای آلومینیوم خواستار حضور افراد متخصص در بخش بالادستی صنعت آلومینیوم شد و در ادامه اظهار داشت: بدهی معوقه و مسدود بودن مسیر دریافت تسهیلات بانكی از مشكلات اصلی این صنعت است.
هوشنگ گودرزی عضو هیات مدیره این انجمن نیز گفت: ممنوع الخروجی مدیران صنعت آلومینیوم مشكلات جدیدی را ایجاد كرده است.
وی افزود:‌ هم اینك به دلیل اینكه مواد اولیه (شمش) به اندازه نیاز مصرف كارخانه های این بخش در اختیار نیست تنها از 20درصد ظرفیت تولید صنایع آلومینیوم استفاده می شود.
وی در عین حال ایجاد ظرفیت تولید 450 هزار تنی در صنایع پایین دستی آلومینیوم و نبود هماهنگی با بخش بالادستی (تولید شمش) را چالشی بزرگ برای این بخش اعلام كرد.