آمادگی کامل ایران برای مشارکت صنعتی با ونزوئلا

 

وزير صنعت ، معدن و تجارت در ديدار با سفير ونزوئلا گفت : آمادگي كامل داريم تا در زمينه هاي مختلف نفت ، گاز ، پتروشيمي و ساير صنايع و مسكن با كشور ونزوئلا همكاري كنيم.

مهندس محمد رضا نعمت زاده در اين ديدار افزود : يك واحد ساخت تراكتور و توليد انواع سواري در كشور ونزوئلا ايجاد شده و در زمينه ساخت مسكن هم 10 هزار واحد احداث شده و 10 هزار واحد ديگر نيز توسط پيمانكار در حال تكميل است.
مهندس نعمت زاده با اشاره به قرارداد ساخت كشتي با ونزوئلا افزود : خوشبختانه اولين كشتي يكسال است تكميل شده و در حال تحويل است اما به خاطر  تحريمهاي كه بوجود اورده اند مدتي است كه معلق مانده است.
وي همچنين با اشاره به سفرآتي رييس سازمان ايميدور و هيات همراه به كشور ونزوئلا تاكيد كرد : در زمنيه هاي همكاري با كشور ونزوئلا شما نيز بايد كمك كنيد تا پروژه ها فعال تر شوند .
وزيرصنعت،معدن وتجارت همچنين وضعيت خودروسازي را دراين كشور كه با كمك شركتهاي خودرو سازي راه اندازي شده چندان رضايت بخش ندانست و افزود : ظاهرا طرف ونزوئلايي بدهي خود را بابت قطعات ارسالي پرداخت نكرده اما اين مشكلات به دليل عدم وجود ارتباطات كافي طي اين مدت رخ داده لذا بايد اين مشكل به سرعت مرتفع شود.
وي اظهاركرد : كميسيون مشترك ايران و ونزوئلا حدود 2 سال است كه تشكيل نشده و منتظر اعلام تاريخ از طرف ونزوئلا هستيم تا هياتي از طرف ما اين كميسيون را تشكيل دهند و يقينا خيلي از مسائل جزيي در اين اجلاس حل مي شود.
در اين ديدار همچنين سفير ونزوئلا در ايران نيز علاقمندي كشورش را براي مشاركت شركتهاي ايراني در زمينه هاي مسكن ، خودرو ، نفت و سيمان و پتروشيمي ، الكترونيك و برق ، كشاورزي و نانو تكنولوژي اعلام كرد و افزود : ونزوئلا در حال حاضر 35 هزار متقاضي خودرو ايراني دارد و علاقمنديم كه خودرو هاي ساخت ايران و نيز محصولات سيماني به كشور ما صادر شود .
زامبرانو افزود : در زمينه تراكتور سازي نيز نياز به افزايش ظرفيت داريم.
وي افزود : از سال جديد شرايط براي عمل به تعهدات ما  بيش از بيش مهيا خواهد بود واميدواريم توافقات بين دو كشور اجرايي شود.