قیمت سنگ آهن در چین به پایین ترین رقم در 6 ماه گذشته رسید

به گزارش معدن24، نگرانی ها نسبت به وضعیت اقتصاد چین، چشم انداز تقاضای فولاد را منفی کرده است و همین امر در هفته گذشته وضعیت بازار سنگ آهن را به بدترین شرایط خود رساند.

در هفته گذشته تمایل چینی ها به خرید سنگ آهن در بازار نقد کم بود چراکه بحران مالی در این کشور و عدم پرداخت وام به فولادسازان و سایر صنایع وابسته به دلیل شرایط سخت گیرانه، موجب شده است بسیاری از تجار بخاطر عدم اطمینان به چشم انداز بازار سنگ آهن ، اقدام به فروش محموله های خود کنند که همین امر سبب شد قیمت ها به زیر 120 دلار در هر تن برسد.

کارشناسان کاهش قیمت سنگ آهن در بازار را بی سابقه می دانند و بهای سنگ آهن با عیار 62 درصد در بنادر چین به حدود 117 دلار رسید ، این قیمت در مقایسه با ابتدای سال تاکنون 12 درصد افت داشته و نیز از ماه جولای 2013 پایین ترین قیمت بوده است.

کارشناسان بازار داخلی توقف روند کاهشی قیمت سنگ اهن در روز پنج شنبه در استرالیا و صعود بهای سنگ اهن در روز جمعه در این کشور را امیدوار کننده دانسته و معتقدند شاید در ابتدای هفته جاری شاهد روند افزایشی قیمت ها باشیم.

این درحالی است که مرکز خدمات فولاد ایران در گزارش هفتگی اعلام کرد که تحلیلگران بین الملل معتقدند چنانچه شاهد ادامه اعمال شرایط سختگیرانه بانک های چین در پرداخت اعتبار به فولادسازان خود باشیم تا ماه مارس قیمت ها افت بیشتری داشته باشد و حتی ممکن است به 100 دلار هم برسد.

موجودی بالای ذخایر سنگ آهن چین نیز نگرانی هایی را در بین تجار افزایش داده است. آخرین موجودی سنگ آهن بنادر چین 100 میلیون و 910 هزار تن ثبت شده است.

بررسی روند قیمت سنگ آهن در طول یک هفته گذشته نشان می دهد، بازار بوجود کاهش در روز 21 فوریه، شروع هفته را بدون تغییر آغاز کرد اما ثبات قیمت ها تنها یک روز به قوت خود باقی ماند و روند کاهش مجددا از روز سه شنبه 25 فوریه شروع شد.

در این روز کاهش قیمت ها بگونه ای بود که بهای هر تن سنگ آهن در استرالیا، هند، روسیه و آفریقای جنوبی 3 دلار و در برزیل 4 دلار بود. هر تن سنگ آهن فاین 62 درصد در بنادر هند در این روز 99 دلار معامله شد.

روز چهارشنبه روند کاهشی ادامه یافت و در روز پنج شنبه این روند، کمی آرامتر شد.

در روز چهارشنبه 27 فوریه استرالیا، برزیل، هند، روسیه و آفریقای جنوبی هر کدام دو دلار قیمت سنگ آهن خود را کاهش دادند.

روز پنج شنبه ، کاهش نرخ ها در استرالیا و هند متوقف شد اما همچنان شاهد افت قیمت در برزیل، روسیه و آفریقای جنوبی آن هم به میزان یک دلار به ازای هر تن بودیم.

بنابراین سنگ آهن فاین هند با عیار 62 درصد در این کشور ابتدا در روز چهارشنبه به 97 دلار و سپس در روز پنج شنبه به ثبات رسید.

روز جمعه بازار نسبتا آرامی را در برزیل شاهد بودیم و این درحالی بود که استرالیا، هند، روسیه و آفریقای جنوبی با مقابله هر چند موقتی در مقابل کاهش قیمت سنگ آهن خود، رشد یک دلاری در قیمت سنگ آهن داشتند.

قیمت هر تن سنگ آهن فایل هند با عیار 62 درصد که در روز پنج شنبه در 97 دلار متوقف شده بود در روز جمعه به 98 دلار رسید.

بررسی بازار سنگ آهن داخلی نیز در هفته گذشته نشان داد، بهای سنگ آهن ایران که از 18 فوریه در مقابل نوسانات بازار مقاوت کرده بود در نهایت مغلوب فضای منفی حاکم بر بازار شد و در روز های سه شنبه و چهارشنبه به ترتیب کاهش دو دلاری و یک دلاری داشت.

در روز پنج شنبه نیز مجددا بازار به ثبات بازگشت و تا پایان هفته شاهد اتفاق خاصی در بازار سنگ آهن داخلی نبودیم.

روند قیمت سنگ آهن عیار 62 درصد ایران در بندرعباس شد از ابتدای هفته تا روز جمعه 9 اسفند به شرح ذیل بوده است:

سه شنبه هر تن سنگ آهن عیار 62/61 در بندرعباس از 83 دلار به 81 دلار رسید و کاهش بهای این عیار در روز چهارشنبه یک دلار بود بنابراین در این روز هر تن از این نوع سنگ آهن 80 دلار داد و ستد شد و تا پایان هفته در همین نرخ باقی ماند.

این گزارش می افزاید، هفته گذشته سنگ آهن بخش دولتی نیز عرضه را در بورس آغاز کرد که با وجود فضای منفی موجود در بازار سنگ آهن و برخلاف تصور کارشناسان، موفق به فروش آن حتی 1.51 دلار بالاتر از قیمت پایه، چیزی حدود 64 دلار برای سنگ آهن مگنتیتی 59 درصد تحویل درب معدن، شد.

هزینه دموراژ نیز در روز چهارشنبه به 3 دلار و 40 سنت به ازای هر تن رسید.