چابهار مرکز صادرات سنگ آهن ایران می شود

به گزارش خبرنگار معدن24 ، در این بازدیداز احداث اسکله جدیدی برای واردات و صادرات میتوان نام برد که برای کشتی های با ظرفیت 100 هزار تن در نظر گرفته شده است . نماینده مجلس شهرستان نیک شهر ،چابهار و کنارک اعلام کرد در این منطقه راه اندازی خط ریلی از چابهار به فهرج آغاز شده و با راه اندازی این خط ریلی صادرات به آسیای مرکزی و از طرفی واردات به سمت کرمان و مرکز کشورپوشش داده می شود.

یعقوب جدگال در گفتگو با خبرنگار معدن 24 گفت: شهرستان نیک شهر و ایرانشهر دارای ذخایر غنی سنگ آهن ، طلا ، سنگهای قیمتی و نیکل است و سرمایه گذاری در چابهار را با توجه به طرح های در دست اجرا برای توسعه صادرات یک فرصت میدانیم .از این منطقه واردات خودرو ، گندم و سایر اقلام صورت می گیرد.وی از اعطای تسهیلات سرمایه گذاری در چابهار خبر داد و از سرمایه گذاران در خواست نمود استخدام نیروی بومی در اجرای پروژه ها را در اولویت قرار داده و یک تا دو درصد میزان سرمایه را جهت طرحهای عمرانی این منطقه اختصاص می دهند. وی همچنین از سرمایه گذاران پالایشگاهی درخواست رعایت استانداردهای زیست محیطی را کرد.

علی رجبی،مشاور مدیر عامل منطقه آزاد چابهار نیز در گفتگو اختصاصی با خبرنگار معدن24 گفت: صادرات مواد معدنی از چابهار آغاز شده است که میتوان به صادرات سنگ آهن" حاجی گک" افعانستان اشاره کرد همچنین صادرات صنایع معدنی از جمله سیمان به حوزه خلیج فارس و آفریقا صورت گرفته و تقریباً هر سه روز یکبار یک کشتی به چابهار می آید .در این منطقه فرودگاه جدید بین المللی چابهار و راه اندازی اتوبان چابهار به بندر عباس مصوب شده است .

همچنین در روز شنبه (10 اسفند ماه) مراسم کلنگ زنی پروژه پالایشگاهی پتروچین پارس با حضور موذنی(معاون اقتصادی سرمایه گذاری منطقه آزاد چابهار )، جدگال(نماینده چابهار و عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی)، مبارکی (رئیس هیات مدیره و مدیر عامل منطقه آزاد چابهار و جلیلی (نماینده مسجد سلیمان و عضو هیات رئیسه بودجه کشور ) و با حضور مهمانان و سرمایه گذاران کشور چین انجام شد . در این پروژه در فاز اول 200 میلیون دلار سرمایه گذاری می شود که طی 15 ماه به بهره برداری می رسد . در فاز اول برای 250 نفر بطور مستقیم و 1300 نفر غیر مستقیم اشتغال زایی خواهد شد در فاز دوم این پروژه 300 میلیون دلار سرمایه گذاری می شود و برای 1000 نفر مستقیم و 2500 نفر تا 3000 هزار نفر اشتغال زایی خواهد شد . این پالایشگاه ظرفیت 40 هزار بشکه در روز را داراست و از عمده محصولات این پالایشگاه ، مازوت ، قیر ، نفت سفید ، نفت و دیزل است .همچنین فرآورده های تولیدی به بازارهای چین ( که در پروژه مشارکت دارد ) ،افغانستان و پاکستان صادر می شود .

مهندس مبارکی در خصوص افتتاح پروژه پترو چین پارس اعلام کرد : این منطقه دارای فرصت تاریخی به لحاظ قرار گرفتن در کنار آبهای عمان و اقیانوس هند است . همچنین وی ظرفیت اسکله شهید رجایی را 3 هزار تن در سال اعلام کرد و گفت این اسکله تا سال 2020 به ظرفیت 20 میلیون تن در سال خواهد رسید . مبارکی ، اعطای تسهیلات جهت سرمایه گذاری ، معافیت مالیاتی 20 ساله و امکان مالکیت 100 درصد شرکتها توسط سرمایه گذاران خارجی ، وجود نیروی کار ارزان از محاسن سرمایه گذاری در این منطقه آزاد است . وی افزود : در حال حاضر 17 شرکت چینی در این منطقه به ثبت رسیده است که اغلب در حوزه بازرگانی فعال هستند.

محمد معزالدین در سخنرانی این مراسم اعلام کرد ، امید است درهای سرمایه گذاری به روی کشورهای دیگر باز شود . وی مهمترین وظیفه منطقه را فراهم آوردن تسهیلات ، ترانزیت کالا و خدمات و سرمایه گذاری می داند. مدیر عامل منطقه آزاد افزود موقعیت چابهار در خلیج فارس این مزیت را برای سرمایه گذاران فراهم کرده که با سرمایه کم به سود دهی بالا دست یابند . دولت یازدهم اصرار بر توسعه برون گرا دارد و تسهیلاتی را برای سرمایه گذاران به شرط استخدام نیروی کار بومی فراهم نموده است .